Panství Downton (TV seriál) (2010)

Panství Dowton je anglická televizní minisérie, která diváka zavádí svou skvělou výpravou do období začátku dvacátého století za vlády Jiřího V. Seriál o sedmi dílech natočil režisérský tým složený z Briana Percivala, Bena Bolta a Briana Kelly v roce 2010. Do hlavních rolí pak obsadili vynikající herce a herečky jako je Hugh Bonneville, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Michelle Dockery, Brendan Coyle, Siobhan Finneran a mnoho dalších.

Osudy hlavních představitelů se odvíjejí na fiktivním opatství Downtom, kde žije na svém sídle šlechtická rodina Crowley, hrabě a hraběnka z Granthamu a samozřejmě jejich početné služebnictvo. Děj se začíná odvíjet ve chvíli, kdy se rozšiřuje zpráva o ztroskotání Titaniku. Od té doby můžeme být svědky pečlivě střežených tajemství, více či méně uznávaných a přiznaných lásek i nenávistí, intrik…

Seriál výborně zobrazuje třídní systém doby a při sledování vyprávění zajímavých a poutavých osobních příběhů v pozadí s historickými událostmi, se rozhodně nikdo nudit nebude. Druhá série se potom odehrává v období 1.světové války a (pro někoho naštěstí, pro někoho bohužel) se více zaměřuje na vykreslování milostných vztahů, pletek a romancí.

Celkově získal seriál velice pozitivní ohlasy jak u diváků, tak u odborné veřejnosti, což dokazuje množství nominací i cen jako je 11 nominací cen Emmy, 7 nominací cen BAFTY (z čehož 2 získal) a i další mezinárodní ocenění.

 

 

 

Podobné filmy