Hořící keř (TV seriál) (2013)

Hořící keř je nový český televizní seriál, který vznikl v roce 2013 v produkci HBO. Toto životopisné drama je inspirováno skutečnými událostmi spojenými se sebevraždou studenta Jana Palacha, která se nesmazatelně zapsala do naší historie. Děj začíná právě tímto sebeupálením v lednu roku 1969 v atmosféře počáteční normalizace. Ve třech celovečerních filmech pak sledujeme osudy hlavích hrdinů spjatých s Janem Palachem nebo jeho činem.

Hlavní hrdinka advokátka Dagmar Burešová začíná zastupovat jeho rodiče u soudu poté, co poslanec Vilém Nový chce překroutit Palachovo sebeobětování v omyl a na stranickém mítinku v České Lípě vystupuje se lživou teorií o takzvaném studeném ohni. V soudním sporu, kdy Palachovi rodiče žalují Viléma nového podle zákona o ochraně osobnosti, se otevírají politické i lidské otázky pravdy, zodpovědnosti a moci.

Hořící keř je vyjímečný tím, že postavy které se v něm objevují většinou skutečně existovaly. Zajímavé je i složení tvůrčího týmu, kdy režisérka Anieszka Holland je již světově uznávanou umělkyní a sama si ztvárňované události pamatuje z dob svých studíí a naopak autor scénáře Štěpán Hulík patří k naší nastupující generaci. V hlavních rolích pak můžeme vidět naše přední herečky a herce jako je Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan a mnoho dalších.

 

Video:

 

Obrázky:

Podobné filmy