Zelená míle (1999)

Zelená míle je americké misteriózní drama s kriminální zápletkou z roku 1999. Tento film natočil Frank Darabont podle předlohy Stephena Kinga. Děj nás zavádí do věznice pro těžké zločince, konkrétně na oddělení, kde tito odsouzenci čekají na smrt. Hlavním hrdinou je dozorce Paul Edgecomb, kterého hraje v retrospektivní stati Tom Hanks a v úvodu, kde jako starý muž začíná svůj příběh poprvé vyprávět Dabbs Greer.

Mladý Paul, pracující ve věznici kolem roku 1935 v Louisianě, není jen obyčejným dozorcem, ale je velice senzitivním a otevřeným pozorovatelem, který citlivě vnímá různorodé osudy i charaktery „svých“ odsouzených těžkých zločinců. Jako jenapříklad hluboce věřící Arlen, a bláznivý psychopat zvaný Divoký Bill, nebo za vraždu dvou dětí odsouzený John. Paul ale začíná právě o Johnově vině pochybovat. Jednak k jeho obvinění (s ohledem na historickou epochu) mohlo stačit jen to, že je černý a opravdu veliký a také se neprojevuje jako ostatní. Dokonce se bojí spát po tmě a zachraňuje myšky…

Symbolické přízvisko „Zelená míle“ nese na zeleno natřená chodba, vedoucí do cely smrti, které se každý z odsouzených dříve či později vydá, nestane-li se zázrak. A právě takový by Paul (a sním snad i všichni diváci) chtěl pro Johna. Stane se Zelená míle osudná i tomuto dobráckému obrovitému chlapíkovi?

V ostatních rolích potom můžeme vidět například Davida Morse, Bonnie Hunt, Michaela Clarka Duncana, Jamese Cromwella, nebo Michael Jeter.

Podobné filmy

  • (žádné)